پسماندها منبع مالی خوبی برای کشور هستند

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پسماندها یک منبع مالی خوبی برای کشور هستند و هزینه آن‌ها قابل برگشت است.

پسماندها می توانند منبع مالی خوبی برای کشور باشندمسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با جمع آوری پسماندهای کشور اظهار کرد: دولت از مجلس برای حل مشکل پسماند در خواست کرده بود که اعتباری حدود یک هزار میلیارد تومان به صندوق محیط زیست اختصاص دهد تا سازمان محیط از محل این صندوق برای حل این مشکل اقداماتی را انجام دهد.

وی با بیان اینکه باید بخشی از پسماندها را سرمایه گذاری کرد، افزود: پسماندها یک منبع مالی خوبی برای کشور هستند، چراکه هزینه آن‌ها قابل برگشت است و ما باید بخش خصوصی را برای این کار فعال کنیم.


بیشتر بخوانید: بزرگترین مشکل پسماند، نبود احساس مسئولیت در بین مردم است/ تنها ۲۰ درصد پسماند‌های خشک ارزشمند هستند


تجریشی با اشاره به اینکه موضوع جمع آوری پسماندها در حوزه شهری بر عهده وزارت کشور است، گفت: هم اکنون شمال کشور به دلیل حجم زیاد پسماند در یک وضعیت نابسامانی قرار دارد و ما باید از وزارت نیرو ما به تفاوت هزینه سوزاندن زباله‌ها را به عنوان پول برق دریافت کنیم، اما وزارت نیرو برای پرداخت هزینه زیر بار نمی‌رود.

وی افزود: سازمان محیط زیست برای مدیریت پسماندهای شمال کشور با همکاری دستگاه‌های شهرهای شمالی برنامه‌ای را تدوین کرد که این برنامه براساس ضوابط می‌توانست قابل اجرا باشد.


بیشتر بخوانید: سوزاندن زباله در فضای باز ممنوع و جرم است


معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست از مجلس شورای اسلامی در خواست کرد اعتباری را برای جمع آوری پسماندهای شمال کشور از صندوق توسعه ملی تخصیص دهند که این اعتبار به تصویب رسید، اما متاسفانه نمایندگان اعتبارات را در جای دیگری هزینه کردند.

وی ادامه داد: امسال نیز نمایندگان مجلس برای پسماندها اعتباری تخصیص ندادند و علت آن را نمی‌دانیم.

تجریشی بیان کرد: وظیفه جمع آوری و ساماندهی پسماندهای صنعتی بر عهده خود تولید کننده است و سازمان محیط زیست تنها مدیریت ساماندهی این پسماندها بر عهده دارد.  

وی افزود: سازمان محیط زیست با اتاق بازرگانی، بخش‌های خصوصی و صنایع برای ساماندهی پسماندهای صنعتی که ارزش اقتصادی بالایی دارند، برنامه‌های مدونی را طراحی کرده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همچنین با دانشگاه‌ها در زمینه استفاده از پسماند صنعتی در صنایع دیگر هماهنگی‌هایی صورت گرفته است تا بتوانیم از فناوری‌های نوین نیز استفاده کنیم.