(شماره ثبت : 26161)

10 بیمارستان پایتخت اخطاریه زیست محیطی دریافت کردند

رئیس اداره محیط زیست استان تهران: 7 هزار واحد درمانی و پزشکی در پایتخت وجود دارد که 10 بیمارستان اخطاریه زیست محیطی به دلیل پساب های بیمارستانی دریافت کردند.
محمد حسین بازگیر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: شهر تهران 7 هزار واحد درمانی وجود دارد که 158 مورد آن بیمارستان و مجتمع های پزشکی هستند و بقیه درمانگاه ، آزمایشگاه و دیگر اماکن پزشکی را تشکیل می دهند . 
وی ادامه داد: از سال گذشته تاکنون طبق پایش های اداره محیط زیست شهر تهران 8 بیمارستان در سال گذشته به دلیل تخلفات زیست محیطی به دادگاه معرفی شدند و از آنان رفع مشکل شد اما امسال نیز با پایش های صورت گرفته 10 بیمارستان در پایتخت بخاطر تصفیه فاضلاب و پساب های بیمارستانی و عفونی اخطاریه زیست محیطی دریافت کرده و به مراجع قضایی معرفی شده اند . 
بازگیر با اشاره به قانون 688 مجازات اسلامی درخصوص مشکلات زیست محیطی نهادها درباره سلامت مردم گفت : طبق قانون ماده 688 مجازات اسلامی آلودگی آب تهدیدی علیه بهداشت عمومی و سلامت مردم است که مجازاتش دو جنبه دارد ؛ یک جنبه حقوقی جرم که جنبه محیط زیستی آن است و دیگری جنبه عمومی که به تشخیص قاضی دادگستری رای برای ارگان ها و اماکن متخلف صادر می شود . 
رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به مدل های پسماندهای تولیدی در مراکز درمانی و بیمارستان ها ادامه داد : در بیمارستان ها 4 مدل پسماند تولید می شود ، شبه خانگی تولید پوست میوه، مواد غذایی و دیگر موارد را در بر می گیرد که باید در تفکیک زباله های بیمارستان در کیسه های سیاه رنگ نگهداری شود و پیمانکار خاصی این زباله ها را جمع آوری کند.  
بازگیر افزود : گروه دیگر پسماندهای عفونی هستند که ترشحات زخم ها و بافت های آسیب دیده و پارچه های آغشته به خون و دیگر موارد را در بر می گیرد که باید این زباله ها در کیسه های زرد رنگ نگهداری شوند تا ماشین های حمل زباله های بیمارستانی آنان را به بیرون از شهر انتقال دهند . 
وی گفت : گروه دیگر پسماندها، تیغ های برنده و اشیای تیز است که باید در یک جعبه ایمن به نام سافتی باکس نگهداری شود و این زباله ها را باید در خود بیمارستان، میکروب هایشان را از بین ببرند و بعد از امحای میکروب ها به ناوگان مدیریت پسماند تحویل دهند . 
رئیس اداره محیط زیست شهر تهران افزود: گروه چهارم پسماندهای بیمارستانی ، پسماندهای شیمیایی از جمله قوطی های دارو و داروهایی که امکان دارد سمی باشند یا رادیو اکتیو داشته باشند باید در خود بیمارستان نگهداری شود و باید تحویل پیمانکارانی که صلاحیتشان از طریق سازمان حفاظت محیط زیست محرز می شود ، داده شود . 
بازگیر ادامه داد : متاسفانه این ده مورد بیمارستانی که در پایتخت اخطاریه محیط زیست گرفتند برخی از آنها عملکرد تصفیه خانه شان ضعیف بوده و برخی دیگر برق تصفیه خانه را خاموش کرده بودند و پساب ها تصفیه نمی شد و برخی دیگر تغییر کاربری داده و تصفیه خانه را از بیمارستان حذف کرده بودند . 
وی گفت : در پایش هایمان در یک بیمارستان که مراجعه می کنیم همه چیز خوب است اما متاسفانه دو روز بعد که سرزده موضوع پایش را به صورت مستمر انجام می دهیم همه چیز برعکس می شود و به مشکلات جدیدتری بر می خوریم لذا اداره محیط زیست استان تهران به دنبال رفع مشکلات زیست محیطی بیمارستان های پایتخت است و تا رفع مشکل آنان قطعاً موضوع را پیگیری خواهد کرد .

کل خبر ها