(شماره ثبت : 26161)

کلانتری در حاشیه افتتاح ۲ طرح زیست محیطی در اسلامشهر؛

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در بخش آلودگی هوا بیشترین صنایع آلاینده در شهرستان پاکدشت و در بخش آلودگی آب، شهرستان ری بیشترین واحدهای آلاینده را دارد.

پایش ۱۱۸۰۰ واحد صنعتی استان در سال ۹۷/پاکدشت دارای بیشترین صنایع آلاینده هوای تهرانبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،  همزمان با گرامیداشت هفته محیط زیست پیش از ظهر امروز با حضور کیومرث کلانتری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران و سرمدی معاون عمرانی فرمانداری اسلامشهر۲ طرح زیست محیطی در شهرستان اسلامشهر افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، کیومرث کلانتری در حاشیه این افتتاح در جمع خبرنگاران با اشاره به شعار جهانی هفته محیط زیست یعنی غلبه بر آلودگی هوا و نامگذاری ملی این مناسبت یعنی کاهش آلاینده‌ها و پسماند، آسمان آبی و زمین سبز، افزود: همه این موضوعات و زمینه‌ها به حفظ محیط زیست که خودمان هم در آن زیست می‌کنیم و در آن تاثیرگذار هستیم بر می‌گردد.

وی گفت: در بحث محیط زیست هم صنعت، هم سازمان محیط زیست، هم دستگاه حاکمیت و مردم در یک کشتی بنام محیط زیست نشسته اند و اگر بی توجه بوده و اقدامات درستی انجام ندهیم، توسعه‌ای که اتفاق می‌افتد نه تنها رفاه و آسایشی ایجاد نمی‌کند بلکه می‌تواند باعث بروز آلودگی و اثرات سو بر محیط زیستمان شود.

کلانتری با بیان اینکه رسالت محیط زیست پیشگیری بوده و جریمه، پلمب و این قبیل اقدامات نیست، اظهار داشت: ما در سازمان محیط زیست ابتدا بدنبال پیشگیری و هدایت توسعه هستیم و بعد چنانچه بتوانیم، نقش مشورتی و هدایت گرایانه در بخش‌های مختلف توسعه را به عنوان دستگاه حاکمیتی داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه سخنان خود به حدود ۱۱۸۰۰ گشت و پایش و بازدید از واحد‌های صنعتی و تولیدی استان در سال گذشته اشاره داشت و گفت:در مجموع این پایش‌ها ۴۷۶ واحد صنعتی در لیست صنایع آلاینده استان قرار گرفتند. وی ادامه داد:در بخش آلودگی هوا بیشترین صنایع آلاینده در شهرستان پاکدشت و در بخش آلودگی آب شهرستان ری بیشترین واحد‌های آلاینده را دارد و سومین شهرستان هم در بحث صنایع آلاینده ورامین است که البته باید در سال ۹۸ برنامه کنترل آلودگی‌های خود را به سازمان محیط زیست ارائه دهند و استاندارد‌های محیط زیستی را رعایت کنند.

کلانتری با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود ۱۵ گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی استان را در راستای هدایت توسعه بررسی کردیم، بیان داشت: خوشبختانه این طرح‌ها در حال اجرا است و در حال حاضر هیچ گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی بدون پاسخ در محیط زیست نداریم و امیدواریم با توجه به همراهی‌هایی که بین بخش‌های مختلف صنعت و محیط زیست است بتوانیم روند کاهش آلودگی‌های محیط زیستی را در استان تهران شاهد باشیم.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در مجموع حدود ۷۰ درصد از متقاضیانی که برای احداث و بهره برداری از واحد‌های صنعتی و خدماتی خود به محیط زیست مراجعه کردند توانستند نظر مساعد و مثبت دریافت کنند، گفت: علت عدم صدور مجوز ۳۰ درصد از متقاضیان هم به علت شرایط ویژه تهران و جمعیت پایتخت و وجود ضوابط و مقررات در این استان است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص وضعیت زیست محیطی شهرستان اسلامشهر گفت: این شهرستان برای محیط زیست استان به دلیل جمعیت زیاد، قرار گیری در مسیر باد غالب و اثر گذاری این شهرستان بر محور تهران- قم که با مشکل بوی نامطبوع در مسیر مواجه است، بسیار حائز اهمیت است و البته در این شهرستان اقدامات خوبی در اینخصوص انجام شده است.

وی در پایان با اشاره به افتتاح ۲ تصفیه خانه پساب واحد‌های صنعتی در شهرستان به مناسبت گرامیداشت هفته محیط زیست، تصریح کرد: با افتتاح و بهره برداری از این تصفیه خانه‌ها مجموعا با ظرفیت ۷۰۰ مترمکعب در شبانه روز پساب تصفیه شده بازچرخانی و به چرخه تولید بر میگردد و این یکی از اهداف اصلی احداث تصفیه خانه‌ها است. گفتنی است با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران سیستم تصفیه خانه‌های فاضلاب شهرک صنعتی خصوصی بهسازی صنایع چوب ایران و کارخانه مقواسازی شرق در شهرستان اسلامشهر افتتاح و به بهره برداری رسید.

انتهای پیام/

طرح جامعی برای مدیریت پسماند در تهران نداریمطرح جامع مدیریت پسماند در تهران وجود ندارد

 

 

شبکه تشکلهای مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی استان تهران

 

کل خبر ها