(شماره ثبت : 26161)

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین برنامه ملی حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی خبر داد.

برنامه اقدام ملی حفاظت لاک پشتهای دریایی تدوین می شودبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، نشست هم اندیشی تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت لاک پشت های دریایی با حضور پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی، داود میرشکار مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی،کارشناسان محیط زیست دریایی، کارشناسان محیط زیست استان‌های ساحلی و مدیران محیط زیست مناطق آزاد تجاری و اقتصادی در سازمان محیط زیست برگزار شد.

پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست هم افزایی بین تمامی ذینفعان برای تدوین و اجرایی این برنامه اقدام ملی ضروری دانست و در ادامه گزارشی از اقدامات معاونت محیط زیست دریایی برای حفاظت از لاک پشت های دریایی ارائه کرد.

داود میرشکار مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی در این نشست به اقدامات ملی پایش و حفاظت از لاک پشت های دریایی در سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان اشاره کرد و عنوان کرد: پاکسازی سواحل تخم گذاری لاک پشت های دریایی شمارش تخم ها ، بیومتری آن ها تک گذاری و بیومتری لاک پشت هایی که برای تخم گذاری به سواحل مراجعه می کنند از جمله اقداماتی است که هر ساله از اواسط اسفند ماه برای حفاظت از لاک پشت ها در سواحل جنوبی کشور انجام می شود.

وی ادامه داد: شمارش و بیومتری جوجه لاک پشت‌ها، تهیه و نصب تابلوهای هشدار دهنده در سواحل مستعد تخم گذاری مدیریت منابع نوری در هنگامی که جوجه لاک پشت‌ها به سمت دریا می روند ، از دیگر اقداماتی است که برای حفاظت از لاک پشت های دریایی انجام می شود.
میرشکار تصریح کرد: تجربیات کارشناسان می‌تواند به یک هم افزایی در تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت لاک پشتهای دریایی تبدیل شود تا با یک برنامه منسجم و واحد وظیفه پایش و حفاظت را این گونه های ارزشمند را برعهده بگیریم.

وی ادامه داد: تدوین برنامه اقدام ملی سایر گونه های ارزشمند به ویژه گونه‌های درحال انقراض و اطلس محیط زیست دریایی در دستور کار معاونت محیط زیست دریایی قرار دارد.

گفتنی است، اقدامات و رویکردهای معاونت محیط زیست دریایی، اقدامات و رویکردهای مناطق آزاد تجاری و اقتصادی ،وضعیت فعلی لاک پشتهای دریایی، در این نشست ارائه شد.

انتهای پیام/

درجزیره قشم با مشارکت مردم محلی وحمایت سازمان فایو پرورش لاک پشت  اجرا میشد

کجا تخم گذاری لاکپشت ها رو ببینم؟

مکان تخم گذاری لاکپشت ها نزدیک روستای شیب دراز قرار داره. 

در واقع تو ساحل روستای شیب دراز این لاکپشت ها تخم گذاری میکنن.

نقشه محل تخم گذاری لاکپشت هانقشه محل تخم گذاری لاکپشت ها

کمی بیشتر:

معمولا تو فصول سردتر سال تخم گذاری لاکپشت ها انجام میشه و بازدید کنندگان زیادی هم داره.

لاک پشت های پوزه عقابی یکی از جاذبه های گردشگری قشمه. این لاک پشت ها از سواحل قشم برای تخم گذاری استفاده می کنن. در کل هفت نوع لاک پشت شناخته شده که ۵ نوعش میان دریای عمان و خلیج فارس. لاک پشت های پوزه عقابی یکی از دو نوع لاک پشتی هستن که تو سواحل ایران تخم گذاری می کنن.

لاکپشت پوزه عقابی قشملاکپشت پوزه عقابی قشم

به این خاطر به این لاکپشت ها می گن پوزه عقابی که برای بیرون کشیدن مرجان ها که غذای اصلیشون رو تشکیل می ده، پوزشون به شکل منقار عقاب در اومده. منطقه تخم گذاری این لاکپشت ها به صورت حفاظت شده در اومده. مرحله تخم گذاری این لاکپشت ها از اوسط اسفند شروع میشه و تا آخر اردیبهشت ادامه داره.

تخم لاکپشت های پوزه عقابی قشمتخم لاکپشت های پوزه عقابی قشم

این لاکپشت ها حدودا ۹۰ تا ۱۵۰ تخم میذارن و وقتی بچه بزرگ شدن، باز برمی گردن و همونجا تخم می ذارن.

قشم,ساحل تخم گذاری لاکپشتها,جاذبه های قشملاکپشت های پوزه عقابی بین ۹۰ تا ۱۵۰ تخم میذارن

تو مسیر کجا میتونم برم؟

تو مسیر رفتن به شیب دراز از غار خربس رد میشید اگه جذر و مد اجازه بده میتونید به جزایر ناز هم سری بزنین.

اگه هم جلوتر برید میتونین برین به جزیره هنگام و دلفین ها رو ببینین.

تو مطلب راهنمای جاذبه های گردشگری قشم می‌تونید یه روش مناسب برای بازدید از این مکان رو پیدا کنید.

اگه رفتید و تخم گذاری لاکپشت ها رو دیدید با ارسال عکساتون ما رو هم خوشحال کنین.

نظراتتون رو هم با ما در میون بزارید.

 

کل خبر ها