(شماره ثبت : 26161)

بر اساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهدگان؛

غرق شدن بیش از 4300 آواره در یک سال گذشته

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهدگان این آمار را به مناسبت فرارسیدن دومین سالگرد غرق شدن کودک سه ساله‌ سوری در آب‌های دریای مدیترانه، منتشر کرد.
غرق شدن  بیش از 4300 آواره در یک سال گذشتهبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد: طی حدود یک سال گذشته، بیش از 4300 تن از آوارگانی که تلاش داشتند خود را به اروپا برسانند در دریا غرق شده‌اند. 
پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین، چاپ انگلیس، در مقاله‌ای با عنوان «از زمان مرگ آلان کردیِ سه ساله تاکنون 8500 تن در آب‌های مدیترانه کشته یا مفقود شده‌اند» نوشت: آلان کردی (Alan Kurdî)، همان پسر بچه سوری بود که در سال 2015 در دریای مدیترانه غرق شد. 
وی یکی از آواره‌های جنگ سوریه بود که دو سال پیش آب‌های دریا جسدش را به ساحل آورد و تصاویر جسد این کودک خردسال در فضای مجازی باعث جلب توجه جهانیان به مصائب آوارگان شد.  
گزارش جدید کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهدگان درباره تلفات آوارگان در دریای مدیترانه حاکی از آن است که از سپتامبر 2016 تاکنون 4337 تن از آوارگانی که تلاش داشتند خود را به سواحل اروپا برسانند، در آب‌های دریا غرق شده‌اند. اکثر این افراد از لیبی به قصد رساندن خود به خاک ایتالیا حرکت کرده بودند.
برخی دیگر تلاش داشتند خود را از ترکیه به سواحل قبرس برسانند و اخیراً نیز موج جدیدی از آوارگان تلاش می‌کنند با قایق‌های مملو از پناهجویان، خود را از سواحل کشور مغرب به کشور اسپانیا در جنوب اروپا برسانند. 
 این منبع در انتها افزود: کمیساریای عالی سازمان ملل در امور  آوارگان این آمار را به مناسبت فرارسیدن دومین سالگرد غرق شدن آن کودک سه ساله‌ سوری در آب‌های دریای مدیترانه، منتشر کرد.

کل خبر ها