(شماره ثبت : 26161)

بی خطر سازی زباله های بیمارستانی مورد تایید نیست

شعبانی : بی‌خطرسازی زباله‌های بیمارستانی مورد تائید محیط زیست نیست.
 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رضا شعبانی با اشاره به اینکه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران براساس قانون مدیریت پسماند وظیفه حمل، دفن و یا امحاء زباله های بیمارستانی را برعهده دارد، افزود: تفکیک زباله‌های بخش درمان اعم از عفونی و عادی و بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی بر عهده واحدهای درمانی است.
وی در توضیح اینکه آیا زباله‌های بیمارستانی بی‌خطرسازی می‌شود یا نه، اظهار کرد: مرجع نظارت بر این موضوع سازمان محیط زیست بوده که تا این لحظه بی خطر سازی زباله‌های بیمارستانی را مورد تایید قرار نداده‌اند.
مدیر پسماندهای پزشکی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران افزود: عمده مشکل موجود در این زمینه بحث هزینه است، چراکه سیستم حمل و دفن این زباله ها با سایر زباله های شهری متفاوت بوده و تعرفه آن از زباله های عادی بیشتر است.
وی با اشاره به تعرفه‌های پسماند بیمارستانی تصریح کرد: تعرفه پسماند بیمارستان‌ها به ازای یک کیلوگرم 499 تومان و کیلینک‌ها و مراکز درمانی 587 تومان بود که از هفته گذشته براساس ابلاغ مصوبه جدید شورای شهر تعرفه پسماند پزشکی تمام واحدهای درمانی به صورت یکپارچه به 760 تومان افزایش یافت.
شعبانی با بیان اینکه روزانه 85 تا 95 تن زباله بیمارستانی در تهران تولید و جمع‌آوری می‌شود، گفت: این زباله‌ها طی فرایندی به‌ صورت کاملا بهداشتی در گودال‌های مخصوص دفن می‌‌شوند.
وی با اشاره به اینکه بدهی بیمارستان های تهران به سازمان مدیریت پسماند از 50 تا 500 میلیون تومان متغیر است، خاطرنشان کرد: بدهی بیمارستان ها به سازمان مدیریت سازمان به بیش از 2 میلیارد تومان می‌رسد که در برخی موارد معوقه پرداخت به سال 95 بازمی‌گردد.
مدیر پسماندهای پزشکی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درمورد آخرین وضع راه‌اندازی زباله سوز پسماند بیمارستانی گفت: یک شرکت تعاونی پیروز مناقصه راه‌اندازی زباله سوز شد که طبق تعهدات ذکر شده در اسناد مناقصه، این شرکت موظف است جمع آوری و امحا زباله های بیمارستانی را از وضع موجود ارتقا دهد.
وی افزود: در حال حاضر زباله های بیمارستانی در کیسه های مخصوص، جمع‌آوری و با خودروهای فان زباله به کهریزک حمل و به صورت بهداشتی دفن می‌شوند اما براساس تعهدات این شرکت تعاونی زباله های بیمارستانی با تحویل مخازن ضدعفونی مخصوص، به صورت پلمپ از واحدهای درمانی دریافت و بدون دخالت دست در داخل کانتینر ۱۰تنی مخصوص حمل و در فرایندی کاملا مکانیزه در داخل زباله سوز بیمارستانی، سوزانده خواهد شد.
شعبانی توضیح داد: مخازن پسماند عفونی پس از تخلیه نیز به صورت مکانیزه با مواد ضدعفونی در کارواش شست‌وشو شده و دوباره به واحدهای بیمارستانی تحویل داده می شود.به گفته وی طبق مفاد مناقصه شرکت تعاونی مذکور از زمان امضای اسناد مناقصه، موظف است در 6 ماه اول سیستم خودرویی و حمل را وارد چرخه کرده و در 6 ماهه دوم باید زباله سوز بیمارستانی را راه اندازی کن

کل خبر ها