(شماره ثبت : 26161)

گزارش مکتوب:

شکنجه گاهی به نام باغ وحش

وقتی نگاه به حیوانات تجاری می شود و سودآوری از آنان به شرایط زیستی شان می چربد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ باغ وحش وکیل آباد مشهد سالهاست به دلیل شرایط نامناسب نگهداری از حیوانات وآتش زدن یال یکی ازشیرهای باغ وحش مورد انتقاد قرار گرفته و بی آنکه مجوز بهره برداری دریافت کرده باشد به کار خود ادامه می داد تا اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با تذکر سه مرحله ای این بار تصمیمم بر تخته کردن درب باغ وحش گرفت و بعد از پیگیریهای بسیار حیات وحش زبان بسته را به تهران منتقل کرد.
بنا بر این گزارش و تحقیقات میدانی خبرنگار وضع حیوانات انتقال یافته به تهران نیز خوب نیست از فلامینگوهایی که پای ایستادن ندارن تا طاووس هایی که پرهای رنگین کمانیشان بر باد رفته و کام ماری که جز خون چیز دیگری از دهانش جاری نیست.
اوضاع بد حیوانات باغ وحش  مشهد به اینجا ختم نمی شود بلکه گربه سانان زبان بسته هنوز در اسارت قفس های آهنی هستند که نفس های آخر را می کشند و اگر تا چند روز آینده به تهران انتقال نیابند روزگارشان وخیم تر خواهدشد.
درحال حاضر 80مرکز نگهداری ،باغ پرندگان و باغ وحش در کشور وجود داردکه از این تعداد تاکنون 6مرکز تعطیل و مابقی نیز تحت پایش و نظارت سازمان محیط زیست قرار دارند و در همین خصوص علی تیموری مدیرکل دفترشکار وصیدسازمان حفاظت محیط زیست در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: از سه سال گذشته تاکنون دستورالعملی در خصوص باغ وحش ها، مراکز نگهداری و باغ پرندگان به ادارات کل محیط زیست استان ها ابلاغ شده و همه مراکز نگهداری حیات وحش مجاب شدند طبق دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست عمل کنند.
وی ادامه داد: در ابتدای دولت یازدهم حدود 30 درصد از مراکز نگهداری و باغ وحش های فعال در سطح کشور مجوز نداشتند و ما به همه آنان فرصت دادیم که نسبت به گرفتن مجوز و دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست اقدام کنند که در این بین برخی از مراکز جایگاه نگهداری گربه سانان را تا ده برابر افزایش دادند و علاوه بر آن از لحاظ بهداشتی و امکانات نیز باغ وحش شان را ارتقا دادند اما متاسفانه در کنار این باغ وحش ها باغ وحش هایی نیز هستند که نسبت به رسیدگی به حیات وحش کوتاهی کرده اند.
مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: از مجموع 80 مرکز نگهداری حیات وحش بسیاری از آنان توانستند خود را با شرایط محیط زیست و دامپزشکی همراه کنند اما در سال گذشته هفت مرکز نگهداری حیات وحش در کشور به دلیل عدم استاندارد بودن و مشکلات زیست محیطی جمع آوری و تعطیل شدند و همه حیات وحش آنان به باغ وحش های دیگر کشور انتقال یافت.
تیموری با اشاره به وضع باغ وحش وکیل آباد مشهد گفت: این باغ وحش از لحاظ استقرار مکانی در منطقه مسکونی و نظامی و به دلیل غیربهداشتی و فضای ناکافی برای نگهداری حیات وحش باید خود را ارتقا می داد که متاسفانه طی سه بار تذکر هیچ اقدامی نسبت به ارتقای خود انجام نداد که ما مجبور شدیم تمامی حیات وحش امانی محیط زیست و غیرامانی که مختص خود باغ وحش بوده است به تهران انتقال دهیم.
وی تصریح کرد: باغ وحش وکیل آباد مشهد متاسفانه حتی دستور سازمان دامپزشکی و دستگاههای مرتبط را نداشت و این موضوع باعث تعطیلی آن شد.
مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به زادآوری ببر و شیر که یک گونه مخالف اکوسیستم حیات وحش است گفت: در خصوص زادآوری ببر و شیر که فرزند آنان شیرببر شده است نیز این باغ وحش دچار تخلف شده و اداره کل استان ها و سازمان محیط زیست با این گونه رفتارها در باغ وحش و مراکز نگهداری برخورد می شود.
تیموری ادامه داد: پرونده قضایی این باغ وحش به قوه قضاییه معرفی شده و ما منتظر رای نهایی و جریمه صادره برای افراد متخلف و جمع آوری نهایی حیات وحش آنان هستیم.
این گزارش می افزاید تاکنون 59 قطعه حیات وحش از20گونه پرندگان،خزندگان وچهارپایان به تهران انتقال یافته که درمرحله بعد نیز شیر،ببروپلنگ ایرانی منتقل می شود و پرونده این باغ وحش متخلف به دستگاه قضا معرفی شده و بزودی حکم نهایی تعطیلی باغ وحش مشهد صادر می شود.
گزارش ازمریم جعفری

کل خبر ها