(شماره ثبت : 26161)

شرکت مدیریت آب ایران اعلام کرد

روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت آب ایران گفت:احداث تونل کوهرنگ 3 و طرح‏ های انتقال آب بین حوضه‏ ای صرفاً به منظور تأمین آب شرب منطقه مقصد است.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛شرکت مدیریت آب ایران در پی انتشار گزارشی مبنی بر افتتاح تونل سوم و مشکلات ومعضلات محیط زیستی آن جوابیه ای تهیه کردهکه متن جوابیه به شرح ذیل است:

 باشگاه خبرنگاران جوان 
با قدردانی از تلاش های ارزنده آن رسانه محترم در پاسخ به مطلب درج شده تحت عنوان (مرگ تدریجی کارون با افتتاح تونل سوم کوهرنگ) در تاریخ 23/5/96 با کد خبر 6201592 ، لطفا جوابیه ذیل وفق قانون مطبوعات درآن رسانه درج شود .

در حال حاضر متوسط بارندگی در ايران 243 ميلی متر است که البته اين بارش توزيع زمانی و مكانی بسيار نامنظمی در کشور دارد. بيش از نيمی از اين بارش در 25 درصد از مساحت كشور رخ می دهد و در 28 درصدكشور بارندگی كمتر از 100 ميليمتر، در 47 درصد از مساحت كشور بارندگی بين 100 تا 250 ميليمتر و 16 درصد مساحت كشور بارندگی بين 250 تا 500 میليمتر دارند و تنها 8 درصد از مساحت كشور دارای بارندگی بين 500 تا 1000 ميليمتر بوده و سطحی معادل يك درصد كشور نيز دارای بارندگی بيش از 1000 ميليمتر است.
 
در يك جمع‌بندی كلی می توان گفت كه در 75 درصد كشور بارندگی كمتر از متوسط كشور بوده و دامنه تغييرات بارندگی در ايران از صفر در كوير لوت تا 2550 ميليمتر در كوهرنگ (برخی سال‌ها) تغيير می كند. بدیهی است حجم جريان سطحی كشور نیز از این توزیع تبعیت می ‏کند به طوری که 54.7 درصد از جريان‌های سطحی كشور در 26.3 درصد از مساحت كشور جريان دارد و بقيه يعنی 45.3 درصد از جريان‌های سطحی، در 73.7 درصد از مساحت كشور جاری می شود. اين درحالی است كه در حوضه درجه یک فلات مركزی كه بيش از 50 درصد مساحت كشور و پرجمعيت ‏ترين حوضه آبریز ايران است، فقط 15.2 درصد از جريان‌های سطحی كشور جريان می يابد.

بر اساس سرشماری سال 1390، تراكم نسبی جمعيت در كشور 46 نفر در كيلومتر مربع است، در حالیکه در حوضه آبریز درياچه نمك (یکی از حوضه های آبریز درجه 2 فلات مرکزی) این تراکم معادل 201 نفر در كيلومترمربع است. به‌طور كلی می توان گفت در 44 درصد از حوضه‌ها‌ی آبريز كشور، تراكم نسبی جمعيت بالاتر از ميزان متوسط تراكم جمعيت كشور است و بخش اعظمی از اين حوضه‌ها نیز وارد مرحله تنش آبی شده‌اند. همچنین در تعدادی از حوضه‌های آبريز درجه 2 مانند درياچه نمك، سرانه آب تجديدشونده به‌دليل بالابودن تراكم جمعيت و محدوديت منابع آب، كمتر از 500 مترمكعب است و در مجموع حوضه‌های آبريز كشور از منظر منابع آب و تراكم جمعيت در شرايط متفاوتی قرار دارند. براين اساس، وزارت نيرو به‌عنوان متولی تأمين آب مورد نياز مناطق مختلف كشور، موضوع انتقال آب را به عنوان يكی از راهكارهای اجتناب ‌ناپذير و بعضاً تنها راهكار جهت تأمين نيازهای ضروری در برخی از مناطق كشور در دستور كار داشته و ضمن اینکه در راستای سیاست های ابلاغی بوده، همواره اين مهم مورد تأكيد و توجه برنامه‌ريزان و تصميم‌گيران كشور نیز بوده‌ است.
 
وزارت نیرو به عنوان متولی و مسؤول تأمین نیازهای آبی شرب و بهداشت ناچار است صرف نظر از مرزهای سیاسی استانی که بر حوضه ‏های آبریز کشور انطباق ندارد نسبت به اجرای طرح‏ های انتقال آب بین حوضه ‏ای با تأیید شورای عالی آب اقدام کند.
 
شایان ذکر است تأمين سهميه حق آبه‌های زيست‌محيطی رودخانه‌ها در فرآيند تخصيص آب طرح‌ها مورد توجه و تأكيد قرار می گيرد به‌گونه‌ای كه در مجوز تخصيص آب صادره برای طرح‌های توسعه منابع آب اعم از سدها و انتقال آب بين‌ حوضه‌ای، در كنار نيازهای شرب و صنعت و کشاورزی، سهميه‌ای برای محيط‌ زيست رودخانه در پايين‌دست طرح‌ها در نظر گرفته می‏ شود. همچنين تعيين حقابه زيست‌محيطی تالاب‌ها و رودخانه‌ها در سال‌های اخير در دستور کار كارگروه مشترک وزارت نيرو و سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفته است. بنابراين با توجه به اولويت دوم تأمين‌آب محيط ‌زيست در مقایسه با آب شرب، وزارت نيرو همواره حساسيت لازم را برای تأمين آن داشته‌است.

پیرو مطالب بالا در خصوص طرح ‏های انتقال آب بین حوضه ‏ای، احداث تونل کوهرنگ 3 نیز، مطابق تابلوی تخصیص منابع و مصارف حوضه آبریز زاینده‏ رود، صرفاً به منظور تأمین آب شرب منطقه مقصد است. ضمناً در مورد اثرات احتمالی احداث تونل کوهرنگ 3 بر روی چشمه‏ ها و منابع آب محلی نیز مطالعات مفصلی توسط مشاوران ذی صلاح انجام شده و بررسی‏ های کارشناسی تکمیلی توسط تیم تخصصی وزارت نیرو در حال انجام است اما نتایج حاصله تا کنون بیانگر این موضوع است که در حال حاضر تعدادی از چشمه هایی که در هنگام حفاری آبدهی آنها کاهش یافته بود یا خشک شده بودند مجددا آبدار شده اند.
 
انتهای پیام/
 

بارندگی در 75 درصد کشور کمتر از حد متو سط است

کل خبر ها