(شماره ثبت : 26161)

 

طراحی و ساخت دستگاه مولد برق از امواج دریا

مبتکر اصفهانی موفق به طراحی و ساخت دستگاه مولد برق از امواج دریا شد.
طراحی وساخت دستگاه مولد برق از امواج دریا
به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،مربی مرکز آموزش فنی وحرفه ای لنجان و سازنده این دستگاه، بیشتر تولید توان الکتریکی را در جهان از جمله ایران بر پایه استفاده از سوخت های فسیلی بیان کرد و افزود: به کارگیری این سوخت ها مشکلات متعددی همچون صرف هزینه های قابل توجه همچنین آلودگی های زیست محیطی دارد که با بکارگیری انرژی خورشیدی دراین طرح این مشکل برطرف شده است.
حسن کیانی افزود: دستگاه مولد برق از امواج دریا بدون هیچ مشابه خارجی با بکارگیری از منابع تجدید پذیر بدون نیاز به تجهیزات پیچیده ای ازجمله توربین و ژنراتور، لوله های انتقال آب، پمپ وغیره با دو بخش اصلی صفحه شناور و مولد انرژی الکتریکی از امواج طراحی و ساخته شده است.
وی نوآوری و سادگی طرح، کم هزینه بودن و استفاده نا محدود از آن برروی سطح دریا با بازدهی بالا را از جمله مزیت های مهم این دستگاه برشمردو گفت: نمونه اولیه این دستگاه در ابعاد کوچک با تلاطم اندک توانایی تولید حداقل 3 ولت برق و تولید جریان متناوب تک و سه فاز را دارا است.
مربی مرکز آموزش فنی وحرفه ای لنجان با اشاره به ضرورت کاربرد گسترده و توسعه این مولد انرژی الکتریکی از امواج دریا تاکید کرد: بر اساس این طرح می توان چند مولد را برروی صفحه ای شناور نصب و سپس با اتصال بصورت سری و موازی و یکسو سازی از جریان تولید شده بهره برداری همچنین برای تولید بیشتر انرژی الکتریکی از اموج می توان تعداد زیادی از این صفحات را روی سطح دریا یا دیگر منابع آبی در حال جریان، شناور کرد.
حسن کیانی افزود: این دستگاه قابلیت استحصال انرژی الکتریکی را در هر مکانی هم از موج دریا و هم از موج های کوچک رودخانه ها دارا است.

کل خبر ها