(شماره ثبت : 26161)

وب گردی ؛

دانشمندان برتر ایرانی در عرصه علمی جهان

در فهرست دانشمندان سازمان های علمی و تحقیقاتی برتر، همیشه نام چند محقق ایرانی به چشم می خورد.
به گزارشسرویس فضای مجازی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری مهر  سال گذشته محققان ایرانی در حوزه های مختلف از فیزیک و شیمی گرفته تا پزشکی و جراحی به نوآوری هایی دست زدند و اکتشافاتی انجام دادند. دستاوردهای تحقیقات و فعالیت های آنان به طور محسوسی کیفیت زندگی انسان ها در سراسر جهان را ارتقا می دهد. علاوه بر آن محققان ایرانی متعددی  به پاس فعالیت ها و اکتشافات خود موفق به دریافت جوایز  معتبری شدند. در ۱۳۹۵ هم کماکان دانشمندان ایرانی ثابت کردند حرفی برای گفتن در حوزه های مختلفی علمی و فناوری دارند. دستیابی به جایزه دستاورد علمی، دریافت جایزه انجمن ریاضیات اروپا، رکورد زنی در حفظ جنین در آزمایشگاه،  کشف درمان فلج حرکتی و ساخت لنزهایی باریکتر از مو فقط بخشی از موفقیتهای آنان است. 
درهمین راستا به برخی از مهمترین دستاوردهای محققان ایرانی اشاره می کنیم:
نشریه معتبر "فارین پالیسی" هر چند سال یکبار در قالب یک ویژه نامه به معرفی رهبران فکری و روشنفکران برجسته جهان می‌پردازد. در سال گذشته "دکتر امین صالحی خوجین" جزء ۱۰۰دانشمند برتر جهان بود. 
 
چهره های ایرانی در عرصه علمی دنیایادستاورد جهان به نام ایرانیها
"کامران وفا " دانشمند ایرانی دانشگاه هاروارد در سالی که گذشت، جایزه نقدی بخش فیزیک «جایزه دستاورد علمی» را از آن خود کرد. این بزرگترین جایزه نقدی در زمینه علوم و ریاضیات  و به ارزش ۲۵ میلیون دلار است.
چهره های ایرانی در عرصه علمی دنیایادستاورد جهان به نام ایرانیها
 
"محسن رحمانیدانشمند جوان ایرانی در سال ۹۵ برنده جایزه سالانه اتحادیه بین المللی فیزیک محض و کاربردی شد.
"روزبه شهسواریدانشمند ایرانی به همراه همکارانش موفق به طراحی یک "ساندویچ نانویی" متشکل از دو ورقه ضخیم اتمی از جنس گرافن و نانوخوشه‌های منیزیم اکسید شدند که یک ابر رسانای فوق‌العاده قدرتمند ایجاد می‌کند. از این ابررسانا در دستگاه های الکترونیک نوری استفاده می‌شود.
چهره های ایرانی در عرصه علمی دنیایادستاورد جهان به نام ایرانیها
 
گروهی از محققان شرکت سامسونگ و موسسه فناوری کالیفرنیا با همکاری "دکتر امیر اعرابیموفق به تولید لنزهای مسطحی شدند که می‌توان با آن یک دوربین کوچک ساخت. این لنزها ۸۰ بار از موی انسان باریکتر هستند.
در سال گذشته  "علی ملکیدانشیار دانشگاه علم و صنعت موفق به کسب جایزه جهانی دانشمند برجسته بین المللی و جوان نخبه در شیمی سبز و کاربردی از اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی شد. ملکی مولف بیش از ۱۲۰ مقاله علمی معتبر و سطح اول بین المللی و کنفرانس‌های داخلی و خارجی بوده و در تالیف یک کتاب تخصصی لاتین در انتشارات بین المللی مشارکت و همکاری داشته است.
چهره های ایرانی در عرصه علمی دنیایادستاورد جهان به نام ایرانیها
"سارا زاهدیریاضیدان ایرانی الاصل ساکن سوئد موفق به دریافت جایزه معتبر انجمن ریاضیات اروپا (EMS) شد. این جایزه هر چهار سال یکبار به ریاضیدانان جوان اروپایی اعطا می‌شود. این محقق جوان ایرانی‌الاصل که در میان ۱۰ دریافت کننده با سن ۳۵ سال و کمتر قرار دارد، تنها زنی است که سال گذشته  موفق به کسب این جایزه شد.
چهره های ایرانی در عرصه علمی دنیایادستاورد جهان به نام ایرانیها
گروهی متشکل از دانشمندان با همکاری "نوید منوچهر آبادیمحقق ایرانی موفق به ابداع روش جدید تکنیک «گرمایش نانویی» برای حفظ و نگهداری اندام‌های اهدایی قبل از انجام عمل پیوند شدند. در این روش جدید اندام های منجمد شده به سرعت مجددا گرم شده تا آسیبی به آنها وارد نشود. 
 
"دکترعلی خادم حسینی"  و همکارانش موفق به ابداع شیوه‌ای نوین در ساخت اندام‌های مصنوعی شدند که از این روش برای ساخت کبد مصنوعی و بافت قلب روی موش و خوک استفاده کردند. 
چهره های ایرانی در عرصه علمی دنیایادستاورد جهان به نام ایرانیها
"بهناز فرهی" دانش آموخته دانشگاه کالیفرنیا جنوبی آمریکا در رشته معماری و طراحی، لباس هوشمندی را ساخته که به محیط اطراف کاربر واکنش نشان می دهد. او لباس سه بعدی را طراحی کرده که از آن بعنوان نسل آینده پوشش افراد یاد می شود. در داخل این لباس دوربین و حسگرهایی تعبیه شده اند که با خیره شدن افراد دیگر به شخص کاربر با توجه به سن و جنسیت آنها، لباس هوشمند واکنش نشان می دهد و کاربر را نسبت به این مسئله مطلع می کند.
چهره های ایرانی در عرصه علمی دنیایادستاورد جهان به نام ایرانیها
 
"دکتر علی رضاییمحقق دانشگاه اوهایو آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی، تراشه ای کامیپوتری را در قسمتی از مغز یک جوان ۲۴ ساله که دچار قطع نخاع شده بود، قرار داد و با پیشرفت حرکتی قابل توجهی در شخص بیمار روبرو شد.
 

کل خبر ها