(شماره ثبت : 26161)

در مراسم امضای فاز چهارم سند همکاری مشترک مطرح شد؛

وزیر مختار سفارت ژاپن گفت: دولت ژاپن یک میلیون دلار برای احیا دریاچه ارومیه در اختیار ایران گذاشت.

کمک یک میلیون دلاری ژاپن برای احیا دریاچه ارومیهبه گزارش خبرنگار حوزه محیط زیستگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سوزوکی وزیر مختار ژاپن در مراسم امضای فاز چهارم سند همکاری مشترک دفتر عمران سازمان ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در راستای احیای دریاچه ارومیه که امروز(یکشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: دریاچه ارومیه در شرایط بحرانی به سر می برد.
 
وی ادامه داد: دولت ژاپن یک میلیون دلار برای احیا دریاچه ارومیه در اختیار ایران گذاشت.
 
سوزوکی تصریح کرد: این همکاری از سال 2014 با ایران آغاز شده و این چهارمین سال همکاری دو کشور است.
 
وی گفت: احیا دریاچه کاری یک شبه نیست بلکه نیاز به همکاری همه جانبه دارد.
 
وزیر مختار ژاپن گفت: دو کشور از همکاری زیست محیطی رضایت دارند و ما همچنان با ایران همکاری می کنیم و امیدواریم این همکاری منجر به احیا دریاچه زیبای ارومیه شود.
 
 
*نقش موثر کشاورزی پایدار در روند بازگشت دریاچه ارومیه به شرایط مطلوب
 
گری لوئیس هماهنگ کننده سازمان ملل در حوزه محیط زیست در این مراسم اظهار داشت: با همکاری ژاپن و مردم ایران، دریاچه ارومیه به شرایط خوبی رسیده است و تلاش ها تا احیای کامل آن ادامه دارد.
 
گری لوئیس افزود: احیای دریاچه ارومیه زمان بر است اما در چند سال اخیر اتفاقات خوبی افتاده است.
 
وی با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده برای دریاچه ارومیه نمونه‌ای موفق برای سایر کشورها در حوزه زیست محیطی است، افزود: ما در این راستا از همکاری‌های خوبی با سازمان محیط زیست ایران و سازمان‌های محلی مثل جهاد کشاورزی و سمن های مردمی و کمک های ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه استفاده کردیم.
 
گری لوئیس با اشاره به اینکه 4 سال است در  ایران هستم و تغییرات دریاچه ارومیه را دیده ام، تصریح کرد: دریاچه ارومیه در حال حاضر شرایط خوبی دارد و به تلاش برای احیای کامل آن ادامه می دهیم.
 
وی افزود: در حال حاضر انبوهی از نمک از بستر دریاچه دور شده است و امیدواریم به صورت کامل به بهبود برسیم.
 
هماهنگ کننده سازمان ملل در حوزه محیط زیست تاکید کرد: دولت آقای روحانی دغدغه خوبی برای احیای دریاچه ارومیه دارد و ما امروز می بینیم که آب به بستر رودخانه برگشته است.
 
گری لوئیس گفت: در حال حاضر دریاچه ارومیه روند امیدوارکننده ای دارد که قطعا تا چند سال آینده به شرایط مطلوب خواهد رسید.
 
وی از آزادسازی آب سدها به دریاچه، لایروبی رودخانه ها و کشاورزی در منطقه به عنوان 3 عامل اصلی احیا دریاچه ارومیه یاد کرد.
 
هماهنگ کننده سازمان ملل در حوزه محیط زیست تصریح کرد: کشاورزی پایدار در منطقه نقش موثری در روند بازگشت دریاچه ارومیه به شرایط مطلوب دارد.
 
*شکل گیری ستاد فرابخشی برای احیای دریاچه ارومیه
 
معصومه ابتکار در مراسم امضای فاز 4 سند همکاری مشترک احیا دریاچه ارومیه اظهار داشت: ستاد فرابخشی از دستگاه های مختلف برای احیای دریاچه ارومیه شکل گرفت.
 
وی افزود: تدوین برنامه احیای دریاچه ارومیه با پژوهشگران و همکاری بین المللی انجام شد و در نهایت به طرحی جامع برای احیای آن دست پیدا کردیم.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همکاری های خوبی با سازمان ملل داشتیم که از دولت هشتم با  طرح احیای تالاب ها این همکاری ها شکل گرفت.
 
ابتکار گفت: پس از ملاقات دکتر روحانی رئیس جمهور ایران با آبه در ژاپن همکاری های زیست محیطی و احیا دریاچه ارومیه آغاز شد که وضع دریاچه رو به بهبود است.
 
وی گفت: دو مرکز پایش در آذربایجان غربی و شرقی داریم تا روند احیای دریاچه ارومیه ادامه داشته باشد.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: روندی برای احیای دریاچه پیش گرفته شده و آموزش کشاورزان بسیار دشوار است اما آثار خوبی در بلند مدت خواهد داشت.
 
وی تاکید کرد: آن چه برای ما ماندگار خواهد بود و دریاچه ارومیه هم حفظ می شود استفاده اصولی از شرایط زیست محیطی منطقه است.
 
ابتکار گفت: همکاری های بین المللی در احیا دریاچه ارومیه تجربه خوبی است که می تواند در سایر کشورها استفاده شود. این طرح در کاهش مصرف آب، سم و کود برای تولید محصولات کشاورزی نقش موثر دارد که باید تقویت شود.
 
وی تصریح کرد: بزودی این طرح را به 110 روستا خواهیم رساند تا الگوهای کشاورزی برای حفظ منابع آبی کشور اصلاح شود.
 
رئیس سازمان محیط زیست کشور افزود: درگیر کردن زنان روستایی در بحث معیشت های جایگزین آثار خوبی داشته است که امیدواریم این طرح توسعه سازمان های محلی بانوان ادامه پیدا کند.
 

کل خبر ها