(شماره ثبت : 26161)

بهشت پایتخت را اینجا ببینید

بهشت پایتخت ، فرش سبزش را در زیر قدم های شهروندان گسترانده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، شهروندان از جاده های شلوغ این روزها می گفتند و دل سپردن به خلوتی باغی در دل پایتخت که جاده های شمال را برایشان تداعی و زیبایی بصری باغ آرامشی بر روحشان حکمفرما کرده بود.
باغ گیاه شناسی ملی ایران که در چند کیلومتری پایتخت در انتهای اتوبان کرج ، تهران واقع شده است گنجینه عظیم زیست محیطی کشور محسوب می شود.
این باغ با وسعت 150 هکتار دارای 22 رویشگاه ایرانی و 6 رویشگاه خارجی است که بیش از 4 هزار گونه گیاهی در معرض خطر انقراض را در دل خود جای داده است. رویشگاه های آن متشکل از البرز، زاگرس، خزر، آمریکا، اروپا و آسیاست.
زیبایی باغ گیاه شناسی تا جایی است که هموطنان را از اقصی نقاط کشور به اینجا کشانده و هیچ گاه بعد مسافت سد راهشان نشده بود، صدای چکاوک ها، بلبلان و راه رفتن بر روی سنگریزه ها آرامش را در دل طبیعت دوچندان می کرد تا جایی که بر این باور بودند که با آمدن نوروز انسان هم می تواند با تغییرات جوی خودش را تغییر دهد و در زندگی برنامه ریزی خوبی را سرلوحه کارش قرار دهد.
زیبایی باغ گیاه شناسی پایتخت به اینجا ختم نمی شد تا جایی که هموطنان شیرازی می گفتند این باغ با باغ ارم شیراز قابل قیاس نیست.
به گفته اعراقی مدیر اجرایی باغ گیاه شناسی ملی ایران این باغ در حقیقت ابزار کار محققان کشاورزی است ضمن اینکه تمام گونه های طبیعی کشور در این مکان جمع آوری شده است و یک مونیتور به حساب می آید.
در این باغ مجموعه ای از گیاهان بومی و غیربومی در فضای باز و گلخانه ها کشت می شود و نقش مهمی در زمینه های مختلف تحقیقاتی از جمله علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشناساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها را دارد.
وی ادامه داد: باغ گیاه شناسی ملی ایران به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان کشور به حساب می آید و دانش پژوهان با اجرای پروژه های تنوع زیستی در این مجموعه فعالیت می کنند.
اعراقی افزود: باغ گیاه شناسی ملی ایران سابق تنها برای تحقیق و پژوهش دانش آموزان، دانشجویان و محققان کشور مورد استفاده قرار می گرفت اما از سه سال گذشته تاکنون با تمهیدات لازم برای حفظ و صیانت از گونه ها درب های باغ روی عموم مردم گشوده شده است و مردم می توانند از زیبایی طبیعت خداوند لذت ببرند.
باغ گیاه شناسی ملی ایران با 50 سال قدمت از نظر وسعت در ردیف 10 باغ گیاه شناسی دنیا قرار دارد.
باغ گیاه شناسی ملی ایران هر روز از ساعت 9 تا 17 میزبان علاقه مندان به طبیعت است.
اما شما شهروندانی که امسال به مسافرت نرفته اید می توانید با رفتن به این باغ از جاذبه های طبیعت آن دیدن کنید.
گزارش تصویری دارد.
گزارشگر : مریم جعفری
کنار دریاچه شهدای خلیج فارس

کل خبر ها