(شماره ثبت : 26161)

سازمان حفاظت محیط زیست در اسفند ماه سال جاری درگیر مسائل و موضوعاتی بود که کم و بیش در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است.

بمحیط زیست در اسفند ماه چگونه بود؟ه گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان حفاظت محیط زیست در اسفند ماه سال جاری درگیر مسائلی و موضعاتی بود که کم و بیش در این گزارش به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

رسیدن به استاندارد‌های جهانی در وسعت مناطق حفاظت شده تا چهار سال آینده همواره یکی از موضوعات مهم محیط زیستی بوده است که عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در رابطه با تغییر وسعت مناطق چهارگانه حفاظت شده اظهاز کرد: وسعت مناطق چهارگانه نه تنها کمتر نشده، بلکه ۳۰۰ هزار هکتار به آن نیز اضافه شده است.

همچنین امیر زند پازندی سرپرست مرکز برنامه ریزی تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست از مکاتبه رئیس سازمان با وزیر علوم و تحقیقات و هیات امنای دانشگاه آزاد و کتابخانه ملی به منظور کاهش تعداد نسخه‌های کاغذی پایان نامه‌ها خبر داد.

وتوی قانون هوای پاک به نفع موتور‌های فرسوده از دیگر موضوعاتی بود که در اسفند ماه روی داد که دولت تعلیق یک ساله در اجرای قانون اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده را ابلاغ کرد.

بر اساس ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون هوای پاک، موتورسیکلت سازان کشور باید در ازای تولید هر دستگاه موتورسیکلت بنزینی نسبت به اسقاط یک دستگاه موتورسیکلت فرسوده اقدام کنند، اما در روز‌های پایانی ماه گذشته دولت بنا به درخواست وزارت صنعت اجرای این قانون را برای مدت یک سال به تأخیر انداخت.

ارزیابی زیست محیطی احداث سه سد در مازندران تأیید نشده است که معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هنوز تصمیمی برای صدور مجوز برای طرح‌های احداث سد زارم رود روی سرشاخه‌های رود تدن در ساری، احداث سد بر روی سرشاخه رودخانه تالار، سد کسیریان، طرح شیرین سازی و انتقال آب خزر به سمنان گرفته نشده است.

اصغر دانشیان معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با لایحه حفاظت از خاک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: لایحه حفاظت از خاک در ۲۶ ماده در صحن علنی مجلس به تصویب رسید که برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شد.

همچنین برکناری پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی از سمت خود یکی از موضوعاتی بود که امسال رسانه‌ها بسیار به آن پرداختند که علت برکناری خود را موافقت عیسی کلانتری نسبت به انتقال آب دریای خزر به سمنان اعلام کرد که در حکمی از سوی عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست احمدرضا لاهیجان زاده به سمت سرپرست معاونت محیط زیست دریایی منصوب شد.

حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به مدیران کل استان‌ها خواستار هماهنگی، آماده باش مسئولان و عوامل اجرایی در نوروز ۹۸ و حضور به موقع عوامل و تجهیزات در مناطق حساس شد

کل خبر ها