(شماره ثبت : 26161)

دنیای شگفت انگیز گیاهان پر از گل‌های عجیب و غریبی است که برخی حتی از وجود آن‌ها اطلاعی ندارند، تعدادی از این گیاهان بسیار زیبا هستند و می‌توان آن‌ها را در آپارتمان‌ها پرورش داد.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، دنیای شگفت انگیز گیاهان پر از گل‌های عجیب و غریبی است که برخی حتی از وجود آن‌ها اطلاعی ندارند. تعدادی از این گیاهان بسیار زیبا هستند و می‌توان آن‌ها را در آپارتمان‌ها پرورش داد.

در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا درباره پرورش یک گونه گیاهی با گل‌های زیبا مطالبی را ارائه دهد؛ پس برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید تا با یکی از این گیاهان آپارتمانی زیبا آشنا شوید.

زمانی که نام کاکتوس را می‌شنویم گونه‌های مختلفی از این گیاه به ذهنمان می‌رسد. در دنیا شاید هزاران نوع گونه کاکتوس داشته باشیم که طرفداران خود را دارد. یکی از این گونه‌ها کاکتوس کریسمس است که ۶ گونه در مناطق استوایی، شرق برزیل و بر روی تنه برخی درختان دیده می‌شود.

کاکتوس کریسمس گلی مقاوم در برابر سرما را بشناسید. متاسفانه هر ۶ گونه کاکتوس کریسمس مانند گونه ژمینو، به خاطر ضعف سیستم ریشه‌ای در معرض خطر انقراض قرار دارند. کاکتوس کریسمس گیاه زیبا و مقاومی برای داخل آپارتمان محسوب می‌شود.

این گونه درسال ۱۸۳۷ کشف شد. کاکتوس از گونه‌های درختچه‌ای گرفته تا گونه‌های سنگ زی و هوازی که ارتفاع آن‌ها به یک تا دو متر می‌رسد. ساقه‌ها بدون برگ و به صورت تیکه تیکه و بدون تیغ مانند اپونتیا یا برگ راکتی است. گل‌ها از کنار ارئول‌ها ظاهر می‌شوند.

گونه‌های تجاری موجود در بازار‌ها هیبریدی یا دورگ وحشی این گل هستند که در طبیعت یافت نمی‌شود. این گل در زمستان در زمان کریسمس از نوک برگ‌ها شروع به رشد می‌کند و تیره‌تر از بخش های دیگر می‌شود تا اینکه گل دهد به همین دلیل این گیاه به کاکتوس کریسمس معروف شده است.


بیشتر بخوانید:گلی که امواج مضر وای فای را جذب می‌کند +عکس


معمولا این گل را در جایی با حداکثر نور ممکن و بدون اشعه مستقیم آفتاب نگهداری می‌کنند و تابستان‌ها گلدانتان را بیرون و در سمت بالکن یا تراس شمالی داخل خانه با نور مصنوعی قرار دهید، اما نور کم مانع گلدهی می‌شود.

کاکتوس کریسمس گلی مقاوم در برابر سرما را بشناسید

در صورت وجود نور شدید برگ ها زرد و سفید شده و گل ها قرمز تر از حالت عادی می‌شوند که این خود علامت خوبی برای سنجش میزان نوراست. نور برای گلدهی مهم است چرا که این گیاه در دسته روزهای کوتاه قرار می گیرد یعنی برای گلدهی نیاز به شب بلند دارد .

آبیاری

گل کاکتوس کریسمس مانند بقیه کاکتوس ها به آب کمی نیاز دارد اما از دی تا خرداد ماه فصل رشد این گیاه است اگر این گیاه آب کمی نیز مصرف کند مشکلی برایش پیش نمی آید تنها رشد آن کم و گیاه کوتاه تری خواهید داشت پس در این بازه زمانی بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و بعد آن را آبیاری کنید.


بیشتر بخوانید:گیاه هویا را بیشتر بشناسید


آب زیر گلدان را همیشه تخلیه کنید چرا که آب زیرگلدان دوباره از زیر جذب و گل را خراب می کند. هرگز از آب شیر یا آب چاه که سختی و املاح زیاد دارند برای آبیاری استفاده نکنید ترجیحا با آب معدنی، جوشیده یا آب باران آن را آبیاری کنید .

کاکتوس کریسمس گلی مقاوم در برابر سرما را بشناسید


دما

دما نیز به اندازه ی نور اهمیت دارد،گیاه برای به گل نشستن نیاز به طول روز کوتاه و دمای خنک دارد .

گیاه کاکتوس کریسمس تا دمای ۷ الی ۸ درجه سرما رو تحمل می‌کند برای به گل این گیاه نشستن دمای ۱۰ الی ۱۵ درجه راه پله و شب های بلند پاییز کافی است. گیاهانی با گل های صورتی رنگ اگر در دمای خنک قرار گیرند رنگ صورتی آن بیشتر و قشنگ تر می‌شود دمای پس از گلدهی نیز بین ۱۶ تا ۲۴ مناسب است.

روش تکثیر

تکثیرگیاه کاکتوس کریسمس به راحتی صورت می‌گیرد به این صورت که برگ های پایین سمت خاک را نباید استفاده کنید چرا که باعث پوسیدگی و قارچ زدگی می‌شود پس از برگ های بالایی برای تکثیر استفاده کنید.

گل های این گیاه به تنهایی نمی تواند بارور شود بنابراین نیاز به ۲ کاکتوس کریسمس داریم تا بتواند گل بدهد پس از گذشت چند روز گل ها تبدیل به میوه می شوند .

کاکتوس کریسمس گلی مقاوم در برابر سرما را بشناسید

آفات و بیماری

قارچ و پوسیدگی ریشه این گل ناشی از آبیاری زیاد و یا آسیب دیدگی است ویا بیماری های ویروسی که توسط شته‌ها در هوای خنک منتقل می‌شوند که هم ویروس و هم باکتری و قارچ باعث نابودی گل می شود .

تغذیه

گیاه کاکتوس کریسمس به دلیل گل دار بودن نیاز به مواد غذایی زیادی دارد و باید هر دو هفته یکبار با نصف مقدار توصیه شده کود بنفشه آفریقایی یا خاک ورمی کمپوست داده شود کودهایی با مقدار پتاسیم یا فسفر بالا پیشنهاد می شود. هر از گاهی نیز با آبیاری سنگین در سینک ظرف شویی خاک رو بشورید تا املاح و نمک ها روی سطح خاک جمع نشوند.

تعویض گلدان

هرچه سایز گلدان کوچک تر باشد و ریشه گیاه هر چه بیشترباشد احتمال گلدهی و قدرت گیاه نیز بیشتر خواهد بود پس هر ۳ سال یکبار با یک گلدان بزرگتر آن را تعویض کنید.

علت ریزش گل ها

ریزش گل های گیاه کاکتوس کریسمس می تواند چند علت داشته باشه، اول اینکه زمانی گل را می‌خرید و خانه می برید به دلیل اختلاف دما و جابجا شدن،گلها ریزش پیدا می کند که درمان آن این است که گل را قبل از گلدهی خریداری کنید که با دمای خانه شما سازگار شود.


بیشتر بخوانید:گیاه سانسوریا و نحوه نگهداری آن/ معرفی مناسب‌ترین گیاه آپارتمانی


کمبود نور ، هوای خیلی گرم نزیک به ۳۰ درجه، تعویض بی موقع گلدان، بزرگ بودن گلدان نسبت به اندازه گیاه و کمبود مواد غذایی و ضعف خاک باشد .

خاک

بهترین بستر برای گل کاکتوس کریسمس برخلاف بقیه کاکتوس ها که به ماسه و خاک کاکتوس با واکنش قلیایی نیاز دارند به خاکی اسیدی و پیت ماس و پرلیت به نسبت ۳ به ۲ استفاده شود.

روش هرس

اولین هرس را ۱ ماه بعد ریشه زدن قلمه ها برای تحریک شدن رشد برگ های جدید و دومین هرس درشهریور ماه برای گرد و توپی شدن و دادن برگ های جدید و در نتیجه افزایش تعداد گل های موجود بر روی یک گل انجام می‌دهند.

انتهای پیام/

کل خبر ها